32ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου
Τα νέα του Σχολείου μας
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/2816-dsc_0632.jpg?itok=54B_Tco3)
Εκπρόσωποι από κάθε τμήμα που συμμετέχει στο Πρόγραμμα της Ανακύκλωσης και της Σχολικής Αυλής ετοιμάζουν και παρουσιάζουν σε όλες τις τάξεις ένα σύντομο ενημερωτικό σημείωμα που στόχο έχει να υπενθυμίσει και να επισημάνει τους βασικούς άξονες σχετικά με την ανακύκλωση και τη συλλογή ανακυκλώσιμων υλικών και απορριμμάτων στο σχολείο μας, καθώς επίσης, να παροτρύνει όλους τους μαθητές της σχολικής μονάδας να συμμετέχουν ενεργά σ΄αυτή τη διαδικασία ώστε να έχουμε ένα συλλογικό επιθυμητό αποτέλεσμα και ένα σχολείο κ
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/2815-img-21c399288edfddbc77430956f1121615-v.jpg?itok=TMwemm8g)
Με τον ερχομό της άνοιξης οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα "Σχολική Αυλή" ενώνουν τις δυνάμεις τους και αρχίζουν τη συντήρηση του σχολικού κήπου, η οποία περιλαμβάνει καθάρισμα αγριόχορτων, ανανέωση εποχιακών λουλουδιών και συντήρηση- έλεγχος του ποτίσματος. Και φέτος η προθυμία των γονέων για βοήθεια είναι έντονη και φυσικά ευπρόσδεκτη!