Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Ρόδου
Τα νέα του Σχολείου μας
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/8600-448235784_935754931684400_6589224833451021715_n.jpg?itok=42UMk1Ly)
Κατά τη σχολική χρονιά 2023-2024, το ΕΝΕΕΓΥΛ Ρόδου συμμετείχε στον Σχολικό Διαγωνισμό Ανακύκλωσης μπαταριών «Μεγάλοι Μικροί Κυνηγοί» , τον οποίο διοργάνωσε ο μη κερδοσκοπικός οργανισμών ανακύκλωσης μπαταριών «ΑΦΗΣ».
Η ιδέα για τη συμμετοχή μας στον διαγωνισμό, προέκυψε μέσα από συζητήσεις που έγιναν με τους/ις μαθητές/τρίες της Β’ Λυκείου, στο μάθημα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ).
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/8526-447291492_929787505614476_3595008077335412797_n.jpg?itok=MknOJR6q)
Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της βίας και του σχολικού εκφοβισμού, πραγματοποιήθηκε δράση στο ΕΝΕΕΓΥΛ Ρόδου.
Με βιωματικό τρόπο (κουίζ, powerpoint, προβολή βίντεο), υπό την καθοδήγηση και τον συντονισμό της ψυχοκοινωνικής ομάδας του σχολείου, οι μαθητές/τριες ενεπλάκησαν σε έναν ουσιαστικό διάλογο γύρω από τα ζητήματα της βίας και του εκφοβισμού.
Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν εμπειρίες σε σχέση με περιστατικά βίας τα οποία είχαν βιώσει στο παρελθόν και να πάρουν ανατροφοδότηση από την ομάδα.
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/8481-445740209_928025922457301_46814496048635414_n.jpg?itok=-rkY_uCc)
Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024, ο κος. Βασίλης Χατζηστρατής, εξωτερικός συνεργάτης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, επισκέφτηκε το ΕΝΕΕΓΥΛ Ρόδου, για να πραγματοποιηθεί επιμόρφωση στους μαθητές του τμήματος Δ’ Λυκείου του τομέα «Τεχνικός Δικτύων και Δικτύων Η/Υ» στα πλαίσια του μαθήματος «Εγκατάσταση, διαχείριση και συντήρηση υπολογιστικών συστημάτων».
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/8478-444237165_926829929243567_7385205393534987918_n.jpg?itok=gpxjt36r)
Στα πλαίσια της συνεργασίας του ΕΝΕΕΓΥΛ Ρόδου με το Κέντρο Πρόληψης
«ΔΙΟΔΟΣ» πραγματοποιήθηκε υλοποίηση του προγράμματος με τίτλο «Ας μιλήσουμε για σχέσεις!». Στις 28 Μαρτίου 2024 στο πρόγραμμα συμμετείχαν τα τμήματα Γ1 και Δ1 Γυμνασίου και στις 10 Απριλίου 2024 συμμετείχε η Δ΄ Λυκείου.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από βιωματικές δράσεις να αναπτύξουν την
κριτική τους σκέψη σχετικά με θέματα φύλου, δικαιωμάτων, ψυχικής και σωματικής
υγείας, ασφάλειας και σεβασμού της γενετήσιας αξιοπρέπειας και ισότητας.
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/8477-441981192_925752216018005_503452646222270373_n.jpg?itok=mG6ZEjEk)
Την Πεμπτη 16 Μαΐου 2024 οι μαθητές του Α1 Λυκείου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Ρόδου ολοκλήρωσαν κολαζ στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο "Αειφορία και ανανεωσιμες πηγες ενεργειας".
Το κολαζ με ζωγραφιες απεικονιζει τα είδη των ανανεώσιμων πηγών ενεργειας,δίνοντας στους μαθητές την δυνατότητα να ανακαλύψουν και να γνωρίσουν τις ανεξαντλητες πηγες ενεργειας που μπορούν να παρέχουν ενέργεια στη σύγχρονη κοινωνία για την ικανοποίηση των αναγκών της, χωρίς να θέτει σε κίνδυνο τη δυνατότητα των μελλοντικών γενεών να ικανοποιούν τις δικές τους ενεργειακές ανάγκες.
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/8476-445046255_925650689361491_8120229256745824005_n.jpg?itok=SIP6ZZPH)
Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024, οι μαθητές/τριες της Γ' και Δ' τάξης γυμνασίου του ΕΝΕΕΓΥΛ Ρόδου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τροχαία Ρόδου. Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Ασφαλής Οδηγώ» και είχε ως στόχο να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σχετικά με την οδική ασφάλεια και τη σωστή οδική συμπεριφορά.
![](https://www.ecoschools.gr/sites/default/files/styles/thumbnail/public/school-news/8475-445725739_925086482751245_3476780571179396990_n.jpg?itok=W1aoRqVj)
Τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024, οι μαθητές/τριες της Α’ Γυμνασίου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Ρόδου, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας και της Νεοελληνικής Γλώσσας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ρόδου.
Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να συνδέσουν την γνώση που αποκόμισαν από τα βιβλία ( μάθημα Ιστορίας) με την απτή πραγματικότητα των εκθεμάτων του μουσείου ( ερυθρόμορφα αγγεία, Ιωνικός- Δωρικός ρυθμός) και να ανακαλύψουν από κοντά τη μαγεία ενός μουσείου ( ενότητα 5 Νεοελληνικής Γλώσσας).